خانه / فرهنگیان / ارائه طرح ورود نوآموزان از 5سالگی به پیش‌دبستانی
ارائه طرح ورود نوآموزان از 5سالگی به پیش‌دبستانی به شورای عالی آموزش‌وپرورش

ارائه طرح ورود نوآموزان از 5سالگی به پیش‌دبستانی

ارائه طرح ورود نوآموزان از 5سالگی به پیش‌دبستانی به شورای عالی آموزش‌وپرورش :

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از تشکیل کمیته ویژه تدوین شاخص‌های برون‌داد مدارس خبر داد و گفت:

  • تصمیم گرفتیم در ارتباط با برون‌داد مدارس یعنی نشانگرهای اصلی عملکرد مدارس و به طبع آن نظام آموزشی، کار کنیم. این خلایی است که هر دو طرح تعالی که در دوره متوسطه اجرا می‌شود و طرح تدبیر که در دوره ابتدایی برگزار می‌شود، دارند. به عبارتی ما در طرح‌های تعالی و تدبیر بر روی درون‌دادها و کیفیت فرآیندها کار می‌کنیم اما به شاخص‌های برون‌داد توجه نشده است.»

حکیم‌زاده از مطالعه و ارائه پیشنهاد طرحی به نام بازگشت به فرمول سابق 1+5 و ورود نوآموزان از 5 سالگی به پیش‌دبستان خبر داد .

  •   با توجه به اینکه اضافه کردن پایه ششم به دوره ابتدایی کار غیرکارشناسی و شتاب‌زده‌ای بود که اثرات نامطلوبی بر روی دوره ابتدایی داشت و با در نظر گرفتن پیامدهای این تغییر ساختار و نتایجی که به دست آمده است، به نظر می‌رسد زمان یک تجدیدنظر اساسی در رابطه با تصحیح این اشتباهی که انجام شده است رسیده است.
  • در همه جای دنیا دولت‌ها بیشترین سرمایه‌گذاری را در سال‌های اول کودکی در رابطه با آموزش و پرورش انجام می‌دهند و بین درصد پوشش پیش دبستانی و توسعه‌یافتگی کشورها یک رابطه مستقیم وجود دارد.
  • در حالیکه وضعیت کشورها از نظر شاخص‌های پوشش دبستانی نزدیک به هم هستند و تفاوت زیادی بین کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه در این زمینه وجود ندارد، اما این رقم در دوره پیش‌دبستانی تفاوت زیادی دارد.»
  • با توجه به اینکه اعتباری هم از سوی دولت برای اجباری شدن پیش‌دبستانی در مناطق دوزبانه و محروم، مصوب شده است، بنابراین پیشنهاد ما این است، البته مطرح هم کرده‌ایم و در حال مطالعه بر روی آن هستیم، تا بتوانیم این را تعمیم دهیم و به طور کلی ما به جای اینکه بچه‌ها را از سن دوران بلوغ به ابتدایی اضافه کنیم، پیش‌دبستانی را عمومی کنیم همانطور که این اتفاق در کشورهای دیگر هم می‌افتد.»
  • ما هم می‌خواهیم یک دوره سه ساله در ابتدایی داشته باشیم که از پیش‌دبستانی آغاز شود و در پایان پایه پنجم ابتدایی تمام شود.

منبع : پورتال معاونت آموزش ابتدایی

همچنین ببینید :

کلمات کلیدی : ارائه طرح ورود نوآموزان از 5سالگی به پیش‌دبستانی به شورای عالی آموزش‌وپرورش ، ماجرای حذف کلاس ششم ، خبر امکان حذف کلاس ششم دبستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *