خانه / فرهنگیان / تجمع اعتراضی فرهنگیان در 20 اردیبهشت 97

تجمع اعتراضی فرهنگیان در 20 اردیبهشت 97

تجمع اعتراضی فرهنگیان در 20 اردیبهشت 97:

با توجه به وخیم شدن اوضاع آموزش و پرورش و وضعیت آموزشی کشور، عده ی کثیری از فرهنگیان نتوانستند ساکت بنشینند و در سراسر کشور دست به تجمع نمادین زدند.

در این تجمعات فرهنگیان خواسته ی زیر را مطرح نمدند:

اعظای دستمزد بالاتر از خط فقر و مقابله با خصوصی سازی آموزش کشور با توجه به حساسیت آموزش و پرورش کشورها

در تهران اجتماع در مقابل سازمان برنامه و بودجه و در سایر استان‌ها مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شد. معلمان  و بازنشستگان با در دست داشتن پلاکارد و پارچه نوشته اعتراض خود را به کمبود بودجه‌های آموزشی و دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر نشان داده و از مسئولان خواستار شدند.
طبق اخبار رسیده در یکی از این تجمعات 6 نفر بازداشت شدند و هنوز از دلیل این بازداشت و محل نگهداری بازداشتی‌ها اطلاعی در دست نیست.

در قطعنامه‌ی این تجمع آمده‌است:

عدم توجه به زندگی و معیشت معلمان بازنشسته و شاغل و بی‌توجهی به کیفیت آموزش در مدارس نشان از آن دارد که آموزش‌وپرورش در اولویت نهادهای حاکمیتی و مسئولان دولتی نیست. شورای هماهنگی نسبت به این وضعیت اعتراض دارد و نسبت به ادامه بی‌توجهی‌ها و تبعات آن به مسئولان هشدار می‌دهد.

معلمان بوشهر در حمایت از بیانیه شورای هماهنگی برای تجمع ۲۰ اردیبهشت در حرکتی نمادین برای آموزش و پرورش نماز_میت برگزار کردند! و فاتحه ی آموزش و پرورش را خواندند.

تجمع اعتراضی فرهنگیان در 20 اردیبهشت 97

همچنین شنیده ها حاکی از دستگیری 15 نفر از فرهنگیان در مقابل سازمان برنامه و بودجه توسط پلیس امنیت کلانتری ۱۵ خرداد است.

تجمع اعتراضی فرهنگیان در 20 اردیبهشت 97

تجمع در برخی از شهرهای کوچک با اقل تعداد برگزار گردید.

متاسفانه  بیم و یأس, مانع از استقبال همکاران از تجمع صنفی امسال شد و ما تنها دو نفر بودیم.(شهرستان کرد نشین مهاباد – استان آذربایجان غربی)

فیلم اعتراض فرهنگیان مقابل سازمان برنامه و بودجه و حضور لباس شخصی ها در میان آن ها

 بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران درخصوص ضرب و شتم فرهنگیان در تجمع صنفی ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران

امروز در پایتخت کشور ، حادثه ای تلخ به وقوع پیوست که تجلی بارز فاصله حرف و عمل در نزد مسئولان کشور است. اتفاقی غیر قانونی و شنیع که در طی آن نه تنها حقوق شهروندی معلمان کشور زیر پای تصمیمات غیرمدنی و غیرانسانی لگدمال شد بلکه بخوبی روشن گردید که قانون گرایی و مردم سالاری که برخی از مسئولان در تریبون های مختلف ادعا می کنند، سرابی توهمی بیش نیست.

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور که ترکیبی از نمایندگان قوه قضاییه ، مجلس و دولت یعنی قوای سه گانه کشور است، پس از ماهها و سالها تحقیق ، استعلام و جلسات متعدد برای تشکلی صنفی (دراینجا کانونهای صنفی معلمان تهران والبرز) به صدور مجوز اقدام می کنند و موجودیت آنها را به رسمیت می شناسد اما به محض کمترین اقدام قانونی همین تشکلها در جهت مطالبه گری صنفی و با استنادبه اصل ۲۷ قانون اساسی، بخش دیگری از نیروهای تحت هدایت همین مسئولان و همین قوای رسمی کشور، وارد عمل می شوند و اعتراض مدنی، قانونی و مسالمت آمیز آنها را به آشوب می کشند و فرمان تهاجم ماموران به معلمانی را صادر می کنند که مقرر است زیرساخت های توسعه اخلاقی، فرهنگی و اقتصادی را در کلاس های درس رقم بزنند.

تجمع ۲۰ اردیبهشت معلمان درتهران تحت هدایت کانونهای صنفی شناسنامه دار این استانهای تهران والبرزمانند دیگر استان های کشور، کنشی مدنی و اعتراضی مسالمت آمیز برای احیای پیکر محتضر آموزش و پرورش و حقوق منکوب شده معلمان بازنشسته و شاغل در سراسر ایران بود که با حمله سازماندهی شده نیروهای لباس شخصی و امنیتی به تنش و تشنج بدل گردید. درجریان این سناریوی ظالمانه، گیسوی بانوان فرهنگی در دستان ماموران مهاجم پچیده شد تا معلوم گردد که اگر مصلحت اقتضا کند، چه حرام هایی که حلال می شوند و چه ناحق هایی که ملبس به لباس عاریتی حق می گردند! در این روز بود که مشت و لگد و چماق همراه با کشیده شدن برروی زمین، هدیه ی دانش آموزان دیروز و ماموران امروز به معلمانی بود که آمده بودند تا عدالت را درخواست کنند. درهمین روز بود که محمدتقی فلاحی، دبیرکل ، محمد حبیبی، عضو و رسول بداقی، بازرس کانون صنفی مجوزدار معلمان تهران رحمان عابدینی عضو هیات مدیره کانون صنفی البرز پس ازکتک خوردن شدید به همراه تعدادی از همکارانشان روانه بازداشتگاهها شدند تا جای خالی چپاولگران اموال عمومی را که از امنیت کافی برخوردارند، پر کنند.

آری؛ مسئولانی که در بیشتر ساعات شبانه روز از تریبون های متفاوت به دفاع از جریان های عدالتخواهی در کشورهای مختلف مشغول و سرگرم هستند، وقتی نوبت به خودشان می رسد، آسمان دفاع از ستمدیده و عدالت خواهیشان می تپد و هر مطالبه حقی را تحت عنوان آشوبگری و همنوایی با دشمن به بند می کشند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران براساس وظیفه ذاتی خود اعلام می دارد تجمع همکاران شریف استان تهران والبرز در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ فعالیتی صرفا صنفی ، مستقل و مبرا از تمام جریان های ریز و درشت خارجی و داخلی و مبتنی بر اصول شهروندی و حقوق صنفی و مدنی شان بوده است. بنابراین ضمن محکوم کردن این اقدام غیرقانونی که نقض آشکار حقوق مدنی و صنفی فرهنگیان کشور است، از همه مسئولان ذیربط می خواهد ضمن آزادی هرچه سریعتر بازداشت شدگان به صورت رسمی از جامعه فرهنگی کشور، دلجویی و عذرخواهی کنند.
بدیهی است درصورت محقق نشدن این خواسته حداقلی، شورای هماهنگی از تمام ظرفیت های قانونی خود بهره خواهدبرد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ـ بیستم اردیبهشت ۱۳۹۷

همچنین در مجله پادینا بخوانید:

یک دیدگاه

  1. با سلام
    در شهر مهاباد استان آذربایجان غربی تحصن 20 اردیبهشت97 معلمان با 2 نفر برگزار شد, در صورت تمایل به دریافت عکس به ایمیل بنده پیام بفرستید; نتونستم عکس رو از این صفحه برای شما بفرستم.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *