خانه / خبر ها / ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک | جزئیات افشای اطلاعات کاربران توسط فیسبوک و کمبریج آنالیتیکا
ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک
ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک

ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک | جزئیات افشای اطلاعات کاربران توسط فیسبوک و کمبریج آنالیتیکا

ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک | جزئیات افشای اطلاعات کاربران توسط فیسبوک و کمبریج آنالیتیکا :

در آغاز این هفته  نیویورک تایمز، آبزرور و گاردین، گزارش‌های خبری ترسناکی منتشر کردند.

کمبریج آنالیتیکا، اطلاعات پروفایل فیس‌بوک ۵۰ میلیون کاربر را بدون کسب اجازه از آن‌ها استخراج کرده است.

کمبریج آنالیتیکا کجاست؟

  • کمبریج آنالیتیکا یک شرکت تحلیل داده‌ی سیاسی و زیرمجموعه‌ی شرکت پژوهش‌های رفتاری، لابراتوارهای ارتباطات استراتژیک، SCL، است.
  • هدف SCL، «ایجاد تغییرات رفتاری از طریق پژوهش، داده، تحلیل و استراتژی برای مشتری‌های دولتی داخلی و بین‌المللی است».
  •   این شرکت در سال ۲۰۱۳، با کمک رابرت مرکر، (میلیارد محافظه‌کار) و به‌منظور استفاده از مهارت‌هایی ویژه در انتخابات ایالات متحده راه‌اندازی شد.

کمبریج آنالیتیکا تلاش کرد با ترکیب اطلاعات شخصی افراد متفاوت از اینترنت، پروفایل‌های داده‌ی «روانی» را برای قشری از افراد که بعدها می‌توانستند قشر هدف تبلیغات و محتوای خاص باشند، ایجاد کند. این شرکت به سبب ارتباط با تد کروز (سناتور جمهوری‌خواه) در انتخابات ریاست جمهوری پیشین شناخته‌ شده بود. جرد کوشنر در سال ۲۰۱۶ این شرکت را برای انجام عملیات‌های داده در کارزار ریاست جمهوری دونالد ترامپ به کار گرفت. بعدها کارول کادولار از گاردین، خبر داد که کمبریج آنالیتیکا در شناسایی رأی‌دهندگانی که می‌توان آن‌ها را برای بازگشت جنبش برگزیت متقاعد کرد، نقش داشته است.

به‌عبارت‌دیگر، این شرکت چیزی بیش از یک شرکت دانش مبتنی بر داده‌ی عادی است. کریستوفر وایلی، از جمله اشخاصی که ماهیت این شرکت را فاش کرده است، در مصاحبه‌ای با گاردین گفت:

این که کمبریج آنالیتیکا را صرفا نوعی شرکت دانش مبتنی بر داده یا شرکتی الگوریتمی بنامیم، کاری اشتباه است. کمبریج آنالیتیکا چیزی جز یک ماشین تبلیغاتی کامل نیست.

کمبریج آنالیتیکا چگونه اطلاعات ۵۰ میلیون نفر را جمع‌آوری کرده است؟

در سال ۲۰۱۴، الکساندر کوگان (پژوهشگر روانشناسی در دانشگاه کمبریج) با استفاده از تست شخصیت‌شناسی، اپلیکیشنی با نام «thisisyourdigitallife» ساخت که در پایان چند پیشگویی شخصی نیز انجام می‌داد. این اپلیکیشن به‌منظور کسب اعتبار، با لیبل «اپلیکیشن پژوهشی استفاده‌شده توسط روانشناسان» منتشر شد؛ اما این تنها بخشی از حقیقت است.

کمبریج آنالیتیکا بیش از ۸۰۰ هزار دلار از هزینه‌ی توسعه‌ی اپلیکیشن کوگان را پرداخت کرده بود. در ازای این مبلغ، کوگان می‌توانست یک کپی از اطلاعات به‌دست‌آمده را نزد خود نگاه دارد. برخی از کاربران فیس‌بوک در ایالات متحده با تبلیغ در سرویس‌هایی مانند Mechanical Turk آمازون و به ازای دریافت وجه در این تست خودشناسی شرکت می‌کردند. مشخص نیست چه تعداد از کاربران، این تست را به میل خود انجام داده‌اند.

گفته می‌شود در حدود ۲۷۰ هزار کاربر در ایالات متحده این تست را انجام داده‌اند؛ اما مشخصا کمبریج آنالیتیکا اطلاعات اشخاص بیشتری را در اختیار داشته؛ امری که به سبب برخی ویژگی‌های خاص فیس‌بوک محقق شده است.

ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک
ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک

اگر حساب فیس‌بوک داشته باشید، قطعا از فیس‌بوک لاگین استفاده کرده‌اید. فیس‌بوک لاگین قابلیتی است که به شما اجازه می‌دهد در سرویس‌ها یا اپلیکیشن‌های شخص ثالث، حساب ایجاد کنید یا با استفاده از اطلاعات فیس‌بوک خود، لاگین کنید. این قابلیت به نظر بسیار راحت می‌رسد؛ اما شما با استفاده از فیس‌بوک لاگین، به توسعه‌دهندگان فیس‌بوک امکان می‌دهید تا به اطلاعات خاصی در مورد شما دسترسی داشته باشند. به‌طور پیش‌فرض، ایمیل و اطلاعات عمومی پروفایل شما در دسترس توسعه‌دهندگان قرار دارد.

در سال ۲۰۱۴ با استفاده از فیس‌بوک لاگین، نه‌تنها اطلاعات خود، بلکه اطلاعات افراد شبکه اجتماعی خود را نیز به توسعه‌دهندگان تقدیم می‌کردید. فیس‌بوک بعدها این قابلیت را از رده خارج کرد. هزاران نفری که با با قابلیت فیس‌بوک لاگین وارد اپلیکیشن کوگان شدند و تست را انجام دادند، شاید پیش‌بینی‌ شخصیتی که می‌خواستند به دست آوردند؛ اما آن‌ها با اطلاعاتی مربوط به دوستان و عزیزانشان، بهای این کار را پرداخت کردند. این اطلاعات در داستان دیگری، بسیار ارزشمند واقع شدند. کوگان در ایمیلی به همکاران خود در کمبریج گفت که او امتیازات پیش‌بینی شخصیت ۳۰ میلیون کاربر آمریکایی را برای شرکت مادر کمبریج آنالیتیکا فراهم کرده است؛ اما نتیجه‌ها به احتمال ۶ برابر بیشتر، پنج ویژگی شخصیتی یک فرد را اشتباه ذکر می‌کردند.

آیا این ماجرا یک رخنه اطلاعاتی است؟

خیر. مقامات رسمی فیس‌بوک اذعان داشتند که اتفاق رخ‌داده، یک رخنه‌ی اطلاعاتی محسوب نمی‌شود؛ زیرا افرادی که اطلاعات شخصی آن‌ها درز کرده است، با تمایل خود این کار را انجام داده‌اند. در نتیجه، تمامی اطلاعاتی که از طریق قابلیت لاگین جمع‌آوری شدند، در چارچوب مقررات فیس‌بوک بوده‌اند. به عبارت دیگر، فارغ از آنکه این رویدادها چقدر تاریک به نظر برسند؛ سیستم دقیقا همانگونه که باید، عمل کرده بود. کمی بعدتر، آشوب رخ داد؛ آنجا که کوگان قانون فیس‌بوک را زیرپا گذاشت و آن اطلاعات را به کمبریج آنالیتیکا داد.

واکنش فیس بوک به ماجرای افشای اطلاعات :

وقتی این رخدادها عمومی شدند و اوضاع کمی تیره و تار شد، فیس‌بوک زبان گشود. فیس‌بوک در بیانیه‌ای تأیید کرد که از سال ۲۰۱۵ از کوگان و «تخطی» کمبریج آنالیتیکا خبر داشته است و «از کوگان و تمامی اشخاص و شرکت‌هایی که این اطلاعات در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، تأییدیه دریافت کرده که آن‌ها اطلاعات را نابود کرده‌اند.» اما بعدها مشخص شد که برخی از این اطلاعات پاک نشده‌اند. فیس‌بوک می‌گوید که شدیدا به دنبال تأیید یا عدم تأیید این موضوع است.

یک روز پیش از افشای این ماجرا، فیس‌بوک حساب‌های کمبریج آنالیتیکا و شرکت مادر آن را مسدود کرد. این حرکت، اقدامی از سوی فیس‌بوک برای پاکسازی این رسوایی پیش از انتشار گزارش‌های خبرساز گاردین و نیویورک تایمز محسوب می‌شود. پس از آن و در اقدامی غیر منتظره، حساب کریستوفر وایلی را نیز مسدود کرد و از استفاده‌ی او از واتس‌اپ، اپلیکیشن پیام‌رسان محبوب که در سال ۲۰۱۴  به مالکیت فیس‌بوک درآمد، جلوگیری کرد.

علاوه بر این، برخی از مدیران اجرایی فیس‌بوک، این گونه بیان کردند که هیچ درز اطلاعاتی در کار نبوده است. در همین حال، مارک زاکربرگ در مورد این رویدادها چیزی نگفته است؛ اما این سکوت چندان به طول نخواهد انجامید.

بهتر است به پاک کردن حساب فیس‌بوک خود به‌طور جدی فکر کنید.

آیا باید به استفاده از فیس‌بوک ادامه داد؟

بهتر است به پاک کردن حساب فیس‌بوک خود به‌طور جدی فکر کنید.

گاسیپ، یکی از بنیان‌گذاران واتس‌اپ که فیس‌بوک آن را ١٩میلیاردلار خرید، توییت کرد : «دیگر وقتش است. فیس‌بوک را دیلیت کنید.»

منبع : زومیت

کلمات کلیدی :مجله اینترنتی پادینا : ماجرای افشای اطلاعات فیسبوک ، جزئیات خبر افشای اطلاعات کاربران توسط فیس بوک facebook ، دلیل افشای اطلاعات کاربران توسط فیسبوک ، دلایل حذف اکانت فیسک بود ، ماجرای رسوایی جدید فیسبوک و کاهش سهام فیسبوک در پی افشاگری های صورت گرفت ، سو استفاده فیسبوک از اطلاعات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *