خانه / خبر ها / بررسی کلیپ : کرایه خلیج فارس توسط چینی ها و ماهیگری بیش از حد
بررسی کلیپ : کرایه خلیج فارس توسط چینی ها و ماهیگری بیش از حد

بررسی کلیپ : کرایه خلیج فارس توسط چینی ها و ماهیگری بیش از حد

بررسی کلیپ : کرایه خلیج فارس توسط چینی ها و ماهیگری بیش از حد

بررسی ادعای کلیپی که در فضای مجازی با عنوان زیر پخش شده است .

باید بعد از دیدن این کلیپ از غصه دق کنیم! چینی‌ها قسمتی از خلیج فارس رو از ایران کرایه کرده‌ و اینجوری دارن کف دریارو جارو میزنند! چند وقت دیگه کلی ماهی گیر بیکار میشن!

نکته اینجاست که سندی مبنی بر اینکه ویدئو مربوط به ایران و خلیج فارس باشه پیدا نکردم و تو پیج های خارجی هم این ویدئو بود با عناوین مختلف.

اما در مورد اصل خبر، یک سال قبل روزنامه شرق نوشته بود: چيني‌ها هستند، مجوز هم دارند؛ اما ثروت ايران را به يغما نمي‌برند. صيادان راست مي‌گويند: كشتي‌هاي چيني را ديده‌اند؛ اما مالكان اين كشتي‌ها ايراني‌اند. اگر از ماهي‌هاي درياي خودمان برنداريم، عماني‌ها برمي‌دارند و چندي بعد، سرنوشت درياي عمان هم بايد مانند پارس جنوبي ديده شود.

علیرغم تکذیب ها، هنوز هم برخی از مسئولین هرمزگان و صیادان ادعا میکنند چینی ها به طور غیرقانونی از آب های ما ماهیگری میکنند. (گیزمیز)

چینی‌ها در دریای عمان و خلیج فارس چه می‌کنند؟

  • انتشار فیلمی تبلیغاتی در فضای مجازی، شائبه حضور صیادی چینی در خلیج فارس را افزایش داده است. سازمان شیلات کشور هنوز در این باره موضع گیری رسمی نکرده اما به نظر می رسد ماجرا چندان هم شایعه و دروغ نباشد.
  • انتشار فیلمی که گفته می شود شاهدی بر حضور چینی ها در خلیج فارس و دریای عمان به قصد صیادی و بهره برداری از منابع دریایی کشور است، موجی از اظهار تاسف ها و شایعات دیگر را به راه انداخته تا جایی که محمود صادقی، نماینده مجلس، قول داده است موضوع را از طریق خانه ملت پیگیری کند.
  • گفته می شود صیادان چینی که مجهز به تجهیزات دریایی و صیادی پیشرفته هستند با عملا بخشی از زیستگاه های جانوری و مکان های صیادی دریای عمان و خلیج فارس را اجاره کرده اند و در حال بهره برداری از منابع غنی آن هستند.برخی از منابع آگاه می گویند که این فیلم، صرفا یک فیلم تبلیغاتی بوده که قابلیت ها و توانمندی های شناورهای صیادی و شناورهای نگه داری ماهی های صید شده در دریا را نشان می دهد و هیچ ربطی به حضور کشتی های صیادی چینی در آب های خلیج فارس و دریای عمان ندارد.
  • پیش از آن که انتشار این فیلم، شایعاتی را در شبکه های مجازی به همراه داشته باشد، چند مقام و مسئول محلی در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان نسبت به وجود رانتی درباره حضور کشتی های صنعتی صیادی در آب های جنوب کشور هشدار داده بودند.از جمله می توان به امام جمعه جاسک، نماینده استان هرمزگان و نماینده چابهار اشاره کرد. آنها در گفتگو با رسانه های رسمی کشور از حضور بیش از 25 کشتی بزرگ صیادی عمدتا چینی در دو استان هرمزگان و بوشهر خبر داده بودند که به نظر می رسد اکنون راهی آب های چابهار شده اند.
  • این کشتی ها صید ترال انجام می دهند که می تواند منبع اقتصادی بیش از 70 درصد مردم استان های جنوبی کشور را برای همیشه از میان ببرد و زیستگاه ماهیان بومی ایران را برای همیشه نابود کند.
  • با این همه ورود برخی نمایندگان بی طرفِ مجلس به این ماجرا و سکوت شیلات به عنوان اهرم حاکمیتی و دولتی کشور در زمینه صید ماهی نشان از ابعاد سیاسی پنهان در پس پرده این ماجرا دارد و از سوی دیگر، این نگرانی را ایجاد کرده که ممکن است دامن زدن به چنین شایعاتی، صرفا بهانه ای برای گزک گرفتن از دولتی باشد که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، در حال توان افزایی بنادر کشور و تمرکز بر اقتصاد مبتنی بر دریاست./جامعه‌نو

 

همچنین ببینید :

کلمات کلیدی : کرایه خلیج فارس توسط چینی ها و ماهیگری بیش از حد ، اجاره خلیج فارس توسط چینی ها و ماهیگیری در آن ، کرایه دریای عمان توسط چینی ها و ماهیگیری در آن ، بیکارشدن ماهیگیران بندرعباس ، ماجرای کلیپ کرایه دریای جنوب توسط چینی ها ، بررسی کلیپ ماهیگیری چینی ها در دریای جنوب ، بررسی شایعه کرایه دریای عمان و خلیج فارس توسط چینی ها و ماهیگیری در آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *