خانه / فرهنگیان / کسری بودجه ی بالای وزارت آموزش پرورش در سال 97
کسری بودجه ی بالای وزارت آموزش پرورش در سال 97

کسری بودجه ی بالای وزارت آموزش پرورش در سال 97

کسری بودجه ی بالای وزارت آموزش پرورش در سال 97 :

با توجه به فشارهای تحریم های اخیر و مشکلات ارزی کشور بودجه های آموزش پرورش برای سال تحصیلی جاری در حاله ای از ابهام به سر می برد. بالا رفتن حجم‌ معوقات آموزش‌ و پرورش، انتقاد سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس را نیز رسانه ای نمود.

سیدحمایت‌میرزاده، ، با این  انتقاد  عنوان کرد:

در سال‌های اخیر نگاه به بودجه آموزش و پرورش همواره به گونه‌ای بوده است که همگان از اینکه لایحه بودجه دولت با کسری مواجه می‌شود، مطلع‌هستند و نمایندگان با اطلاع از همین مسئله بودجه را به تصویب می‌رسانند. بودجه آموزش و پرورش باید به صورت عملیاتی تدوین و به مجلس ارائه شود به این نحو که این بودجه با توجه به عملکرد سال ۹۶ که چه میزان بودجه صرف هزینه‌های آموزش و پرورش شده و این رقم کاملاً مشخص است، بسته و حدود ۱۰ درصد نیز با توجه به تورم‌سالیانه به آن افزوده شود.قدرت‌مانور مجلس در جابه‌جایی و تغییر بودجه به دلیل اعتراض سایر دستگاه‌ها کم است و مجلس نمی‌تواند ماهیت لایحه بودجه را تغییر دهد، تا به امروز لوایح بودجه آموزش و پرورش تمام نیازهای این وزارتخانه را برطرف نکردند و این بودجه هیچ‌گاه برمبنای عملکرد ارائه نشده است.

آموزش و پرورش تا پایان سال با کسری وحشتناک۲۰هزارمیلیاردتومانی مواجه می‌شود، این در حالیست که اعتباری که امسال برای وزارت آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است،  بیشتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان نیست.

بخش عمده‌ای از کسری بودجه آموزش و پرورش مربوط به پاداش پایان خدمت و حقوق به تعویق افتاده حق التدریسی‌ها است که انباشته شده و این کسری را ایجاد کرده است.

در عین حال این سوال باید پاسخ داده شود که وقتی قرار است مطالبات فرهنگیان پرداخت شود چرا این اعتبارات را با تأخیر پرداخت می‌کنیم تا فرهنگیان نسبت به نظام و انقلاب بدبین شوند. (منبع: خانه ی ملت)

امید است مسئولین بتوانند روزی درک نمایند که آینده ی ملت ها به آموزش و پرورش آن وابسته است و احمال در پیشبرد اهداف آموزشی می تواند کشور را به سوی سرابی مبهم پیش ببرد.

همچنین در مجله پادینا بخوانید:

پروژه فيلترينگ شكست‌ خورد | بازگشت بازدیدهای تلگرام به روال قبل از فیلترینگ

روانشناسی جنایی قاتلان حرفه ای | قاتلان سریالی یا زنجیره ای

واکنش های کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی به جشن عروسی سلطنتی بریتانیا + عکس ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *