خانه / مذهبی / سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین
سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین
سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین

سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین

سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین :

حضرت زینب (س) بزرگ بانوی جهان اسلام، ادامه دهنده حادثه عاشورا و به گفته امام سجاد (ع): ” دانای بدون آموزگار و فهمیده بدون فهماننده ” بود. به روایتی  پس از حادثه کربلا حضرت زینب (س)، حدود یک سال و شش ماه زندگى کرد. حضرت در کاروان اسیران، همراه دیگر بازماندگان قافله کربلا به کوفه و سپس به شام برده شد. اگر چه رهبرى بازماندگان بر عهده امام سجاد بود، زینب کبرى (س) نیز سرپرستی را برعهده داشت.

نقش حضرت زینب پس از واقعه کربلا

پس از واقعه خونبار كربلا نقش این بانوی بزرگوار روند تازه تری یافت. آن حضرت در این دوران ضمن حضور در كاروان اسرای كربلا در برابر حكام جور قرار گرفتند و به افشاگری ظلم و ستم وارد بر آل طه از سوی خاندان امیه پرداختند. ایشان پس از حادثه کربلا، وقتی که به همراه سرهای کشته‌شدگان کربلا به اسارت در مجلس یزید برده شد در حضور یزید سخنرانی مشهور و آتشینی کرد که یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین خطبه‌های در دفاع از حقانیت حسین بن علی تلقی شده‌است. آن حضرت در این دوران سخت با حضور در كاخ برخی حكمرانان جور زمان علاوه بر یزید ، با تاكید برحقانیت طریق آل محمد بر سخنان و تبلیغات مسموم خاندان امیه درباره بنی هاشم خط بطلان كشیدند.

سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین
سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین

حضرت زینب در شام

پس از برپايي مراسم سوگواري شهداي كربلا در شام، چنان از اعتبار و نفوذ يزيد ميان مردم كاسته شد كه مصلحت نديد كاروان اسراي كربلا در شام بماند، بنابراين اسباب سفرشان را فراهم كرد و آنان را راهي مدينه كرد. گویا خروج اسرا از شام به طرف مدینه در بیستم صفر 61 بوده یعنی مدت 20 روز از ورود به شام تا خروج از آن طول کشیده، بعد از زیارت قبور شهدای کربلا راهی مدینه شدند و بالاخره زینبی که با برادران و اقوام خویش از مدینه خارج شده بود بدون برادر و خویشان و با رنج سفر و داغ شهداء و مصیبت‌هایی که در طول این مدت دیده بود وارد مدینه شد.

تبعید حضرت زینب از مدینه

مردم مدينه بر خلاف مردم شام و كوفه، در كسوت عزا به استقبال كاروان اهل بيت(سلام الله علیهم)آمدند. با ديدن آنها صداي گريه و شيون فضاي شهر را پر كرد. پس از ورود به مدينه، حضرت زينب آرام ننشست و براي مردم (كه به قصد ديدارشان مي‏آمدند) در لواي عزاداري، سخنرانی کرد.

فرماندار مدينه (عمرو بن ‏سعيد) شهر را در آستانه شورش ديد و عامل اصلي جنبش را دختر علي بن‏ابي‏طالب(سلام الله علیه)دانست، از اين‏رو هيئتي نزد او فرستاد تا از تحريك مردم دست بكشد. اما حضرت زینب ساکت ننشست. به يزيد نامه‏اي نوشت و از او كسب تكليف كرد. يزيد فرمان داد كه زينب از مدينه خارج شود.
حضرت زينب(سلام الله علیها) از مدینه خارج شد و براي اداي رسالت و معرفي نهضت خونين برادر از شهري به شهري مي‏رفت. هر جا كه پا مي‏گذاشت، آتش انقلاب و شورش را عليه دستگاه بني‏اميه شعله ‏ور مي‏كرد، بدين سبب هيچ كجا براي او جاي ماندن نبود، چرا كه به دستور خليفه بايد شهرها را يكي پس از ديگري ترك مي‏كرد. تا اينكه سرانجام در ديار غربت جان به جان آفرين تسليم كرد.

همچنین ببینید :

کلمات کلیدی : حضرت زینب بعد از واقعه عاشورا ، سرگذشت حضرت زینب بعد از کربلا ، بعد از واقعه عاشورا چه بر سر حضرت زینب آمد ، حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین ، زندگی حضرت زینب بعد از واقعه کربلا ، حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین ، سرگذشت حضرت زینب بعد از عاشورا | حضرت زینب بعد از شهادت امام حسین