خانه / متن و نوشته / عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند
عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند
عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند

عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند

عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند:

هست ایام عید و فصل بهار            ،                 جشن جمشید و گردش گلزار

مراسم عید نوروز : جشن عید نوروز، از کهن ترین جشن های ایرانی است که تاریخدانان و پژوهشگران تاریخچه آن را به  قبل از شکل‌گری ایران نسبت می‌دهند.

در دوره پیش از دوره مادها و هخامنشیان، در حدود 3 هزار سال پیش از میلاد، دو عید، عید رستاخیز، که در اول بهار بوده و عید آفرینش، که زمان جشن آن در اول پاییز بود و در آسیای غربی و میانه وجود داشته است.

امروزه این دو عید به یک عید تلفیق شده که در اول بهار جشن گرفته می‌شود. در کمتر جایی در اوایل پاییز عید آفرینش برگذار می‌شود به ویژه در روستاها رواج دارد که به شکرانه برداشت محصول این جشن  برپا می‌شود.

در واقعه فلسفه اصلی برگذاری اکثر جشن‌ های باستانی نماد سپاس از خداوند و شکر گذاری و نوعی دعا بوده است جشن بهاری به دلیل سپاس از نعمت باران و برف،  تحول و نو شدن دوباره و دعا برای سالی پر برکت  و سرشار از نعمت، و در اول پاییز، بعد از برداشت محصول به نشانه شکر نعمت‌ها و محصولاتی که روزیشان کرده بود و کمک به کسانی که به هر دلیل از برداشت محصول بی بهره بودن و روزی زمستان خود را انبار نکرده بودند.

عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند
عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند

آیین‌ها و رسوم ایرانیان برای سال نو

عید نوروز شاید به دلیل آیین های زیبایش، یکی از زیباترین و ماندگارترین عید ها ایرانیان است. از جمله این آیین ها خانه تکانی، حاجی فیروز ، چهارشنبه سوری، سفره هفت سین و دید بازدید و …. است.

مراسم عید نوروز : پاکی و آراستگی در سال جدید

خانه تکانی از رسم های سال نو است، که چند هفته مانده به عید تمام افراد خانواده به کمک هم، خانه و تمامی وسایل داخل آن را تمیز کرده و در اصل یک شست و شوی کامل به کل خانه می دهند؛ و عقیده دارن باید تمام خانه تا روز چهارشنبه سوری کاملا تمیز شده باشد.

در اصل با فرا رسیدن سال نو، خانه خود را هم نو می کنند. و نمادی برای نو شدن است که باید همه زندگی مان را غبار رو بی کنیم. این همکاری و کنار هم بودن باعث می‌شود نوعی صمیمیت میان اعضای خانواده باشد حتی باعث می شود فرزندانی که ازدواج کرده و خانه پدر مادرشان را ترک کرده اند در هر شرایطی برای کمک به آن ها دور هم جمع شده و با همدلی و همکاری به پدر و مادر خود کمک کنند.

اگر اختلافی هم باشد در این دوره همی رفع شود تا سال جدید را بدون کینه و دلخوری شروع کنند.

عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند
خانه تکانی : عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند

مراسم عید نوروز: نوروزخوانان

افرادی بودند که از نیمه اسفند در روستاها و شهرهای مختلف ایران، گروه‌های نوروزی‌خوان راه می‌انداختن و در کوچه و خیابان‌ها شعرهایی به زبان و لهجه خود می‌خواندند و نوید آمدن سال نو را می‌دادند و مژدگانی دریافت می‌کردند به این اشعار  نوروزیه می‌ گفتند مانند شعر زیر:

باد بهاران آمده
نوروز سلطان آمده
مژده دهید ای دوستان
این سال نو بازآمده

و در دستانشان عروسک‌های دست سازی بود که نماد قوم و قبلیه شان بود.

مراسم عید نوروز:چهارشنبه سوری

آتش بازی آخرین چهارشنبه سال (شب سه شنبه) است که مردم به جشن و پایکوبی برای نزدیک شدن سال نو می پردازند؛ در این شب مردم در کنار هم جمع شده و از روی آتش می پرند و این جمله را می‌گویند:

زردی من از تو، سرخی تو از من

این جمله بدان معنیست که بیماری‌ها و بدی‌ها را از من بگیر و سرخی یا همان روشنایی و روحی تازه را به من بده تا در سال جدید با شور و حرارت نو زندگی را از نو آغاز کنیم البته در هر آیین و قومی شعرهای خودشان خوانده می‌شود و یا در خانه ها جمع شده و آجیل مشکل گشا می خورند.

عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند
چهارشنبه سوری :عید نو شدن | مراسم عید نوروز | ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام میدهند

مراسم عید نوروز:زیارت اهل قبور

یکی دیگر از آیین های دینی نوروزی ایرانیان زیارت اهل قبور در آخرین پنج شنبه سال است. در واقع اولین دید بازدید عید را با دیدن عزیزانی شروع می‌کنند، که در سال جدید کنارشان نیستند یا عزیزانی که باز یک سال را بدون آنان به پایان رسانیده اند.

مراسم عید نوروز:نماز عید نوروز

یکی از آیین‌های عید نوروز بر پایی نماز عید است. که چگونگی برپایی آن را شیخ طوسی به این صورت بیان کرده است:

نماز ظهر و عصر روز نوروز را که چهار رکعت نماز با دو سلام (دو رکعت دو رکعت) می خوانی رکعت اول پس از حمد ده بار سوره «قدر» رکعت دوم پس از حمد ده بار سوره «کافرون» رکعت سوم پس از حمد ده بار سوره «توحید» رکعت چهارم پس از حمد ده بار سوره «ناس» و «فلق» و در پایان نماز سجده شکر بجا آور و در آن دعا کن تا خداوند گناهان ۵۰ ساله ات را ببخشد.

مراسم عید نوروز: خوان نوروزی

ادیم زمین، سفره عام اوست                براین خوان یغما چه دشمن چه دوست

یکی از کهن ترین و قدیمی‌ترین رسوم ایرانیان که امروزه نیز در اکثر شهرهای ایران رواج دارد، سفره هفت سین است. که سفرهای پهن شده و قبل هر چیز در آن آینه و قرآن قرار می‌دهند و با هفت سین که هر کدام برای ایرانیان نماد بود و معنا و مفهوم مشخصی دارند آراسته می‌کنند.

این هفت سین عبارتند از سیب، سبزه، سنجد، سمنو، سرکه، سماق و سکه است. در کنار این هفت سین از شمع، آب و نان و… به اعتقاد و باور هر قوم نمادهای مختلف دیگری نیز قرار می‌گیرد.

در لحظه تحویل سال همه اعضای خانواده با لباسی نو دور این سفره می‌نشینند و دعای تحویل سال و قرآن خوانده می‌شود.

همچنین ببینید :

کلمات کلیدی : مراسمات عید نوروز ، ایرانیان در عید نوروز چه کارهایی انجام می دهند ، آداب و رسوم مردم ایران در عید نوروز ، برانامه ایرانیان در عید نوروز ، مراسمات نوروزی مردم ایران ، مقاله اشنایی با عید نوروز ، انشا در مورد عید نوروز ، عید نوروز 97 ، عید نوروز 1397 ، آشنایی با مراسم های ایرانیان در عید نوروز ،عید نوروز چیست ، در باره عید نوروز بیشتر بدانیم ، اشنایی با عید باستانی نوروز ، تحقیق درباره عید نوروز ، دانلود تحقیق عید نوروز ، تحقیق آئین عید نوروز