خانه / خبر ها / آیا ایران به کویت آب صادر می‌کند؟ | شایعه انتقال آب کارون به کویت

آیا ایران به کویت آب صادر می‌کند؟ | شایعه انتقال آب کارون به کویت

آیا ایران به کویت آب صادر می‌کند؟ | شایعه انتقال آب کارون به کویت :

جدیدا شایعه ای با عنوان “انتقال آب کارون به کویت” در میان کاربران فضای مجازی در حال دست به دست شدن است. این موضوع در سال های ۸۲ و ۹۵ هم پخش ده بود.
هدایت فهمی، معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آب فای وزارت نیرو با تکذیب «انتقال ۱۰ هزار لیتر آب در ثانیه به کویت به مدت ۳۰ سال» گفت: قرارداد فروش آب به کویت که قبلا در دهه هشتاد مطرح شده بود با مخالفت بنده در آن زمان و الان مواجه شده است و اکنون هم هیچ تصمیم، طرح و پروژه‌ای برای انتقال و فروش آب به خارج از کشور وجود ندارد.

با توجه به وضعیت وخیم آب خوزستان اکنون زمان بازکردن شایعات قدیمی و نمک پاشیدن بر زخم مردم بود.  مردمی که به شوری آب منازلشان  اعتراض داشتند دنبال حل سریع مشکل توسط دولت بودند. دولت نیز چندین بار از طریق رسانه ها علت را کم‌آبی رود کارون اعلام کردند و وعده داد چند روزه مشکل را حل‌کند. اما عده ای برای گرفتن ماهی از آب گل آلود دست به انتشار شایعات قدیمی در میان مردم پرداختند.

این شایعه که با جزییات کامل از این گوشی به آن گوشی دست به دست می‌شود مدعی است که “قراردادی ۳۰ ساله برای انتقال آب شیرین رودخانه کارون به کویت در سال ۱۳۸۲ به امضا رسیده که ایران را موظف می‌کند روزانه ۹۰۰ هزار متر مکعب یا ۱۰ هزار لیتر آب در ثانیه به کویت صادر کند که این یکی از مهم‌ترین دلایل کم آبی و کیفیت پایین آب کارون است. ”

آیا ایران به کویت آب صادر می‌کند؟ | شایعه انتقال آب کارون به کویت

هدایت فهمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که موضوع تفاهم‌نامه انتقال آب به کشور کویت در زمان دولت اصلاحات و وزارت بی‌طرف مطرح شد، گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم هیچ وقت این تفاهم‌نامه اجرایی نشده و با توجه به این‌که انتقال آب به کشورهای همسایه نیاز به مصوبه مجلس دارد در حال حاضر هیچ مصوبه‌نامه‌ای در این راستا وجود ندارد.

وی تاکید کرد: اگر شخصی یا سازمانی اسناد و مدارکی مبنی بر این انتقال آب داشته باشد عملا یک کار غیرقانونی است و لازم است تا نهادهای ذیصلاح برخورد قانونی نسبت به این مساله داشته باشند.

معاون مدیـر کل دفتر بـرنـامه‌ریزی کلان آب و آبـفای وزارت نیـرو با تاکید بر این‌ مساله که وزارت نیرو معتقد به انتقال آب به کشورهای همسایه نیست، عنوان کرد: مهم‌ترین هدف وزارت نیرو تامین آب شرب برای شهروندان ایران است و در انجام این مسئولیت نیز کوتاهی نخواهد کرد.

روز گذشته نیز رضا اردکانیان وزیر نیرو در همین راستا گفت: وزارت نیرو هیچ طرح و تصمیم و پروژه ای برای انتقال، فروش و صادرات قطره ای از آب این سرزمین به هیچ کشوری خارج از مرزهای ایران ندارد و موضوع انتقال آب به کویت در اوایل دهه ۸۰ از سوی کسانی که از به ثمر رسیدن طرح انتقال آب کشور به کویت منتفع بودند، مطرح شده بود.

یکی از مدافعان اصلی این شایعه آمد نیوز بود که با دامن زدن زیاد به این موضوع اذهان عمومی را دچار تشکیک در این موضوع نموده بود.

همچنین در مجله پادینا بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *