خانه / خبر ها / عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه
عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه

عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه

عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه :

ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه – کشف موميايى رضاشاه در شاه‌عبدالعظیم!

پس از انتشار برخی خبر ها مبنی بر پیدا شدن جسد مومیایی شده ای در مقبره تخریب شده رضاشاه در شاه عبدالعظیم ، حسن خلیل آبادی (عضو شورای اسلامی شهر تهران) این خبر را تایید کرد.

احتمال می‌رود که این جنازه متعلق به رضا شاه باشد که پیش از این مقبره او در این منطقه قرار داشت . پیش تر گفته می شد که پيكر “رضا شاه” در سال 57 به مسجد رفاعی مصر منتقل شده اما چندی پیش برخی از خاندان پهلوی در مستندی اعلام کردند پيكر رضا شاه از کشور خارج نشده است!

بعد از اينكه روزآروز کشف جسد مومیایی (احتمالا رضاشاه) در شهر ری را رسانه‌ای کرد حسن خليل آبادى از اعضای شورای شهر صحت خبر را تایید کرد ولی نکته اینجاست که بعد مدعى شدند كه جنازه را دوباره دفن کرده‌ایم اما اهالی می‌گویند از محل خارجش کرده‌اند.

روابط عمومی آستان شاه عبدالعظيم پس از ساعتى از پخش خبر به فرارو گفت این یک جسد معمولی بوده و موميايى رضاشاه شایعه است، و حتى چهره آن نيز قابل تشخيص نيست.

پيكر مومیایی رضا شاه پس از چند سال که در مصر دفن بود طی تشریفات خاصی در اردیبهشت ۱۳۲۹ به شاه عبدالعظیم شهر ری منتقل شد. (جهان باستان)

عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه
پيكر مومیایی رضا شاه پس از چند سال که در مصر دفن بود طی تشریفات خاصی در اردیبهشت ۱۳۲۹ به شاه عبدالعظیم شهر ری منتقل شد

عکس مومیایی رضا شاه – عکس مومیایی کشف شده در شاه‌عبدالعظیم :

عکسی در فضای‌مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود متعلق به مومیایی رضاشاه پهلوی است . (قانون)

عکس مومیایی رضا شاه - عکس مومیایی کشف شده در شاه‌عبدالعظیم
عکس مومیایی رضا شاه – عکس مومیایی کشف شده در شاه‌عبدالعظیم

سلفی با مومیایی رضا شاه :

شخصی با ارسال این عکس در شبکه های مجازی ادعا کرده که با مومیایی پیدا شده که گفته می شود متعلق به رضاشاه است عکس سلفی گرفته است! اين خبر هنوز تاييد يا تكذيب نشده.

 عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه
سلفی با مومیایی رضا شاه

واکنش رضا پهلوی به خبر پیدا شدن مومیایی رضا شاه :

“اخبار مربوط به پیدا شدن پیکر مومیایی‌شده رضاشاه در شاه‌عبدالعظیم را از نزدیک دنبال می‌کنم. فعلا در حال بررسی موضوع هستیم”

 عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه
واکنش رضا پهلوی به خبر پیدا شدن مومیایی رضا شاه

به روزرسانی :

عبدالله شهبازی : «مومیایی» منسوب به رضا شاه شیادی است !

عبدالله شهبازی، پژوهشگر تاریخ در کانال تلگرام خود نوشت:

  • تصاویری پخش شده از جنازه‌ای که گویا به سبک مصر باستان مومیایی شده (تکه‌های پارچه چسبیده به جسد، به سبک مومیایی‌های قدیم مصر، در عکس مشهود است). ادعا می‌شود که این «مومیایی»‌ در شهر ری ‌کشف شده و به رضا شاه تعلق دارد که مقبره او پس از پیروزی انقلاب تخریب شد.
  • این عکس حتی در کانال‌ها و گروه‌های تخصصی نیز بحث‌برانگیز شد. بر این اساس می‌توان تصور کرد که شایعه فوق چقدر گسترده است.
  • رضا شاه در ۴ مرداد ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ (آفریقای جنوبی) فوت کرد. جنازه را «مومیایی»‌ کردند و در مسجد رفاعی قاهره به امانت گذاشتند. در اردیبهشت ۱۳۲۹، زمانی که موج نفرت از رضا شاه در ایران فرونشست و فضای سیاسی آرام شد، جنازه ابتدا به مکه و مدینه و سپس به ایران منتقل شد و در ۱۷ اردیبهشت طی مراسم رسمی تشییع و طبق قواعد اسلامی در مقبره اختصاصی در شاه عبدالعظیم دفن شد.
  • روش «مومیایی» که برای حفظ جسد رضا شاه به کار رفت روش متداول امروزین است که با «مومیایی» در مصر باستان تفاوت دارد. در «مومیایی» امروزین امعاء و احشاء را تخلیه و موادی به جسد تزریق می‌کنند که مانع از پوسیدگی و تعفن شود. در این روش برخلاف مصریان باستان جسد را با پارچه نمی‌پیچند. ‌طبق تعرفه سال ۱۳۹۶ پزشکی قانونی ایران هزینه «مومیایی‌» کردن جسد برای انتقال به خارج سه میلیون تومان است.
  • تصور سینمایی و عامیانه از «مومیایی» رضا شاه سبب شد که عکس منتشرشده از این جنازه بعنوان «مومیایی» رضا شاه به سرعت پخش شود. نگاهی به عکس جنازه، که شبیه به «مومیایی»‌های مصر باستان بازسازی شده، به سادگی این شیادی را عیان می‌کند. در کنار عکس این «مومیایی» عکس جنازه رضا شاه نیز وجود دارد که نشان می‌دهد او را به سبک مصر باستان «مومیایی‌» نکرده‌اند.
  • تصویر زیر عکس «مومیایی» منتسب به رضا شاه است. ‌تکه‌های پارچه چسبیده به جسد تصور عامیانه از «مومیایی» را تداعی می‌کند.
  • «مومیایی» شبیه به تصویر جسد رضا شاه در تابوت بازسازی شده که لباس به تن دارد. در حالی که رضا شاه را طبق مراسم اسلامی و بدون لباس و با کفن دفن کردند.

همچنین ببینید :

به روزرسانی :

رضا پهلوی : پس از بررسی تمام شواهد و جوانب، ما به این نتیجه رسیده‌ایم که پیکر پیداشده در شهرری به احتمال بسیار قوی به رضاشاه تعلق دارد.

واکنش رضا پهلوی به خبر پیدا شدن مومیایی رضا شاه عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه
واکنش رضا پهلوی به خبر پیدا شدن مومیایی رضا شاه

 

کلمات کلیدی: عکس مومیایی رضا شاه | ماجرای پیدا شدن مومیایی رضا شاه ، عکس مومیایی پیدا شده ، عکس مومیایی رضاشاه که اخیرا پیدا شده است. واکنش رضا پهلوی به پیدا شدن مومیایی رضا شاه جسد رضاشاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *